ŁYSIENIE: naturalna utrata włosów czy choroba…?

lysy

Łysienie staje się dotkliwą skazą na wielu charakterach mężczyzn i kobiet. Zmienia wygląd osoby, powoduje udrękę życia młodych i starszych. Przyglądnijmy się tej przypadłości.

Czy łysienie jest naturą naszego organizmu czy anomalią?

Jak zbudowany jest włos?

Aby wysunąć pewne wnioski zacznijmy od budowy włosa.

Część włosa znajduje się nad skórą. Jest to łodyga zbudowana z keratyny, osadzona w mieszku włosowym. Mieszek włosowy skierowany jest pod kątem do naskórka. Im mniejszy kąt, tym włos bardziej kręcony.

U podstawy mieszka włosowego jest cebulka. Tam komórki dzielą się i włosy są wytwarzane. Jest tam również melanina odpowiedzialna za kolor włosa. Cebulka rośnie na bardzo unaczynionej brodawce, która dostarcza składniki odżywcze potrzebne do zrośnięcia włosa. W górnej części mieszka włosowego znajduje się gruczoł łojowy. Wydziela on sebum. Jest on odpowiedzialny za zmiękczenie włosa. Im go więcej tym włosy bardziej się przetłuszczają. Pomiędzy mieszkiem, a skórą znajduje się mięsień przywłosowy, który odpowiada za to, że włosy podnoszą się np. na zimno.

3 fazy życia włosa:

1) faza wzrostu: anagen – włos rośnie od 2-5 lat. Im dłuższa faza wzrostu tym włos dłuższy.

2) faza obumierania: kolagen – mieszek włosowy skraca się, cofa do naskórka, a nie do brodawki, która odżywia włos. Bez nich cebulka nie ulega podziałowi i włos nie rośnie. Trwa to 2 tygodnie.

3) faza spoczynkowa: telogen – włos oddziela się od cebulki i jest wypychany przez nowy włos. Trwa to 3-4 miesiące.

Skąd się bierze łysienie?

Utrata włosów, jak i łysienie dotyka zarówno mężczyzn i kobiety.

Człowiek posiada około 120 000 mieszków włosowych.

Blondynki mają ich więcej. Rudzi mniej.

Długość życia włosa to 3-6 lat, tzn. że w ciągu życia odnowi się on 20 – 30 razy. Tak powinno być idealnie.

Przeciętnie jeden na trzech, 40- latków cierpi z powodu wypadania włosów, (łysienie androgenowe).

Po 60-tym roku życia, 80% mężczyzn intensywnie traci włosy.

Codziennie średnio 50-100 włosów wypada i tyle samo odrasta.

Nie do końca wiadomo dlaczego włosy nam wypadają.

Istnieje teoria mówiąca, że ze względu na czynniki genetyczne lub środowiskowe hormon pochodny testosteronowi czyli dihydrotestosteron (DHT) osłabia mieszki włosowe i skraca ich życie. Może być to spowodowane stanem zapalnym mieszków włosowych.

Oprócz tego istnieje wiele innych czynników odpowiedzialnych za łysienie. 

Jak radzić sobie z łysieniem?

  • Na łysienie narażeni są mężczyźni i kobiety, które mają podwyższony kortyzol. W takim przypadku jedz dużo produktów bogatych w magnez, (orzechy, warzywa o ciemnozielonych liściach, owoce morza, woda mineralna). Wraz z magnezem można zażywać witaminę B6, która wspomaga jego wchłanianie.
  • Gdy masz sztywne i łamliwe włosy, wspomagaj się syntetyczną keratyną, stosuj kurację na bazie cysteiny lub cystyny z glutaminą (500 mg. do 2000 mg. na dobę).
  • Nie szczotkuj włosów zbyt często, ponieważ wyrywa się włosy. Nie rób tego na mokro. Kucyki cisną włosy, uszkadzając je, przedłużanie włosów również im szkodzi.
  • Najdroższe szampony nie zawsze są najlepsze. Częsta koloryzacja włosów niszczy je: farby, utlenianie, trwałe. Kolory ciemne farb są bardziej szkodliwe od jasnych.
  • Włosy nie lubią suszenia gorącym powietrzem. Powinno się je suszyć chłodniejszym powietrzem.
  • Chlor jest szkodliwy dla włosów, dlatego przed wejściem do basenu zmocz włosy, wchłaniają wtedy mniej substancji chemicznych.

 i jeszcze kilka porad…

  • oleje roślinne zawierające nadmiar kwasu linolowego (olej kukurydziany, słonecznikowy, z pestek winogron), które są odpowiedzialne za wywoływanie stanów zapalnych (pro-zapalne) należy zamienić na oleje przeciw zapalne tj. olej rzepakowy, lniany, orzechowy, olej z lnicznika,
  • zmniejsz spożycie produktów zawierających dużo kwasu arachidowego: wątroba wołowa, czerwone mięso, kaczka, jaja kur karmionych kukurydzą,
  • jedz dużo produktów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3, DLA, znajdujących się w tłustych rybach,
  • 3-4 razy w tygodniu jedz sardynki, śledzie, łosoś, najlepiej gotowane na parze lub pieczone bez tłuszczu.

Jak leczyć łysienie?

Tylko dwie substancje dozwolone są w produktach przeciw łysieniu włosów:

  •    minoksydyl – bezpośrednio stosowany na skórę głowy,
  •    finasteryd – lek stosowany doustnie.

Preparaty są dość skuteczne ale nie zawsze działają. Ponadto są drogie i nierefundowane. Kuracji towarzyszą nieprzyjemne skutki uboczne.

Polecam za to naturalne metody zapobiegania wypadaniu włosów wg. Naturalnych Terapii Dossier:

  • Kurkuma – zawiera kurkuminę, jest uniwersalną substancją o działaniu przeciw zapalnym.
  • Imbir – pochodna wyżej wymienionej, działanie przeciw zapalne.
  • Cynk – nie powinno go zabraknąć, bo w naturalny sposób reguluje działanie DHT na poziomie mieszka włosowego (jest w białku pochodzenia zwierzęcego). 
  • Nasilone wypadanie włosów u dzieci oznacza niedobór żelaza lub cynku. Należy wtedy przyjmować preparaty, suplementy.
  • Zła dieta, która nie dostarcza odpowiednich ilości mikro składników odżywczych zwłaszcza witaminy grupy B, C, D, żelaza, cynku i aminokwasów.
  • Pamiętaj, aby pokochać słońce. Pomaga nawet w tej przypadłości. W zimie, kiedy słońca jest mało zażywaj witaminę D3 od 1000-2000 j.m.
  • U kobiet przed menopauzą niedobór żelaza może być przyczyną wypadania włosów. Trzeba wykonać badanie stężenia żelaza ferrytyny. Niski jego poziom poniżej 40 mikrogramów/l- wyjaśnia ten problem. Należy wtedy zacząć stosować suplementy lub leki: biotyna, witamina B8, kwas pantolenowy B5.

Niestety, ale czynników odpowiedzialnych za łysienie jest bardzo dużo. Znaleźć ten właściwy jest mozolną pracą.

Jak pewnie się domyślasz za tę chorobę odpowiedzialne są przeróżne preparaty firm farmaceutycznych. Na przykład, leki przeciw zapaleniu stawów, immunosupresory, leki przeciw padaczce, leki przeciw zakrzepom, leki przeciw depresyjne, przeciw grzybicze, przeciw histaminowe, leki na nadciśnienie, niesterydowe leki przeciw zapalne, na nadczynność tarczyc, leki hipolipemiczne, antybiotyki, chemoterapia.

Może już skończę tę wyliczankę :)

Mimo wszystko życzę powodzenia i wytrwałości.

. . Marta Brzoza Marta Brzoza

Form by (e)NeTes


5 Responses to “ŁYSIENIE: naturalna utrata włosów czy choroba…?”

  • aura

    „Jak pewnie się domyślasz za tę chorobę odpowiedzialne są przeróżne preparaty firm farmaceutycznych.”

    …i podaje Pani listę leków, którymi można „zwalczyć tę chorobę”…

  • Marta

    Aura, czy znasz te preparaty?

    Wymień, które to leki szkodzące zdrowiu?

  • Wiesława

    Kurkuma ma tyle cennych właściwości, że nie sposób ich wymienić. Warto poinformować, że niestety kurkuma sama nic nie zdziała, potrzebuje katalizatora, np. piperyna, oleje, choć wiem że naukowcy dalej pracują nad biodostępnością kurkuminy. Na ten moment sporo jest suplementów, które w niczym nam nie pomogą, gdyż nie są przyswajane przez organizm. Dlatego warto zaczerpnąć trochę więcej wiedzy o kurkuminie:) Pozdrawiam

  • Buka

    @Wiesława
    Sporo to za dużo powiedziane , ujął bym to tak że tych dobrych suplementów nie ma praktycznie w ogóle …

  • Ostatecznie udało mi się schudnąć osiem kilo, co przy mojej sylwetce robi ogromną różnicę. Po kuracji moja skóra stała się bardziej jędrna, rozświetlona. Czułam się doskonale. Wątpię, żeby udało mi się to wszystko osiągnąć gdyby nie EcoSlim. Od dłuższego czasu szukałam preparatu wspomagającego odchudzanie, który byłby skuteczny, a jednocześnie całkowicie bezpieczny dla mojego organizmu. https://przegladtowarow.com/krople-eco-slim-odchudzanie-opinie-uzytkownikow-dawkowanie-cena-polsce.html Plan diety jest powszechnie bez uczucia głodu dla niektórych reżimem diety nie jest ograniczona przez ilość owoców. Organizm otrzymuje zbyt dużo węglowodanów z owoców, wręcz przeciwnie, nie tłuszczów, a także zdrowych białek. To niesie za sobą negatywnych skutków ubocznych takiego dawkowania w formie odporność na coś do jedzenia (w tym przypadku owoców) i również diety w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
  • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

  • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Twitter