Moda na elektroniczny papieros

Elektroniczny papieros

Palacze twierdzą, że papieros pomaga im w stresie, integruje z ludźmi, poprawia nastrój, daje uczucie przyjemności. Z takim poglądem możesz żyć całe życie, nie zdając sobie sprawy z innego spojrzenia na wymienione „przyjemności”.

Statystyki w tym przypadku są logiczne: osoby palące narażone są na depresje 27% bardziej od niepalących.

W jaki sposób ?

Choćby dlatego, że słyszysz od lekarza „rzuć palenie”, „papierosy cię zabiją”. Dodatkowo mąż, żona, rodzina, dobijają cię narzekaniem na smród bijący od ciebie i własne sumienie, które co jakiś czas odzywa się: „jesteś słaby(a)”, „nie dasz rady”, „umrzesz wcześniej” itd.

To wszystko potęguje twój stres. Przychodzi powoli i nagle dostrzegasz nerwowość, frustrację, łatwo wpadasz w złość. Nigdy nie obwiniasz za to papierosy, tylko inne osoby. Najlepiej rodzinę :)

Tak na prawdę, to papieros daje chwilowe uczucie spokoju i przyjemności. W rzeczywistości ma fatalne działanie na organizm. Wymienię tylko kilka: duże możliwości zachorowania na raka płuc, upośledza płodność, pozostawia brzydki zapach z ust, zżółknięte palce i zęby.

Wiem, że powiesz: „na coś trzeba umrzeć”, tylko że takie cwaniactwo umyka, gdy pojawi się prawdziwa choroba.

Do tego dochodzi wiara. Jeżeli jesteś chrześcijaninem, to prawa Boże są nieustępliwe. Zakazują targania się na własne zdrowie. Paląc działasz przeciwko prawom zawartym w Biblii. Dlatego do dzieła.

Zapewne znasz wiele metod wychodzenia z nałogu:

  • substytuty z nikotyną, plastry, gumy, pastylki, inhalatory,
  • leki antydepresyjne powodujące brak uczucia chęci zapalenia papierosa,
  • terapie behawioralne (sefrologia, hipnoza, akupunktura)
  • i inne.

Od jakiegoś czasu pojawił się nowy gadżet dla palaczy – elektroniczny papieros.

Kształtem przypomina popularny papieros.

Najczęściej składa się z:

  • kartridża  – wymienny pojemnik na płyn (tzw. liquid). Płyn w kartridżu można uzupełniać, dostępne są w wielu smakach i mocach (od beznikotynowych do bardzo mocnych).
  • atomizera miejsce, gdzie płyn jest podgrzewany i zamienia się w „dym”, czyli parę ze składnikami zapachowymi i smakowymi.
  • źródło zasilania – zazwyczaj akumulator, niekiedy bezpośrednie podłączenie do kontaktu, USB lub gniazdka samochodowego. 

Flakonik z płynem (e-liquidem) uzupełnia się co jakiś czas.

Jest to główny składnik zużywany w elektronicznym papierosie, który składa się z:

  • glikolu propylenowego,
  • glicerolu,
  • aromatów spożywczych
  • i nikotyny.

Istnieje możliwość samodzielnego komponowania e-liquidu. Podczas zaciągania się papierosem płyn ogrzewając się, powoduje powstanie pary, która jest wdychana przez palacza. W chwili przechodzenia przez gardło daje charakterystyczne uczucie znane z palenia tradycyjnego papierosa – szczypania/drapania w gardle w zależności od jego mocy. 

Czy gadżet elektroniczny jest bezpieczny ?

Branża nikotynowa działa na podobnej zasadzie co branża rakowa. Nic co może zmniejszyć zyski korporacji nie jest dopuszczane do masowej sprzedaży. Skoro koncerny nikotynowe zgodziły się na wprowadzenie gadżetu, to zapewne same mają duży udział w ich produkcji.

Nie ma wiarygodnych badań na temat skutków ubocznych e-liquidu, ale zdecydowanie nie można zaufać związkom zawartym w elektronicznym papierosie. Choćby dlatego, że instytucje zdrowotne uznały e-papieros za nie zagrażający zdrowiu człowieka. W wielu krajach można go normalnie sprzedawać, jak każdy inny produkt.

Osobiście nie wierzę w wyparcie tradycyjnych papierosów przez gadżet elektroniczny. Będzie stanowił dodatkowy zysk dla koncernów.

Jeżeli myślisz, że elektroniczny papieros zlikwiduje twój nałóg palenia, to jesteś w wielkim błędzie. Używając gadżetu wykonujesz te same ruchy, gesty i nawyki tradycyjnego palacza. To tak samo jakbyś chciał rzucić nałóg alkoholowy i pił wino zamiast wódki. To się nie może udać.

Musisz postanowić i trzymać się w ryzach. Wszelkie gumy czy inne środki są pomocne tylko dla niewielu osób.

I nie bój się że przybierzesz na wadze.

Przyczyną przybierania na wadze po rzuceniu palenia jest zmiana bakteryjnej flory jelitowej. W jelicie zaczynają dominować bakterie Firmicutes i Actinobacteria, tak jak u osób otyłych. Pierwsze zwiększają zdolności do pobierania energii z pożywienia i człowiek tyje.

Po odstawieniu papierosa wystarczy zażywać probiotyki, które utrzymują dobra florę bakteryjną.

I powodzenia :)

. . Marta Brzoza Marta Brzoza

Foto: ecigarettereviewed.com 

Form by (e)NeTes


9 Responses to “Moda na elektroniczny papieros”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
  • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

  • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Twitter