Co zrobić, kiedy boli brzuch?
Bóle brzucha, wzdęty brzuch w kształcie piłki, stała niestrawność, odbijanie/bekanie, zatwardzenie, to dolegliwości wielu osób.
Chyba każdy się z nimi spotkał…
Jest wiele sposobów na leczenie układu trawiennego, jednak zazwyczaj trwa to dłuższy czas. Bardzo szybko możemy zniszczyć florę bakteryjną stosowaniem leków.
Odbudowa trwa nawet kilka miesięcy.
Dzisiaj omówmy jedną z wielu przyczyn problemów żołądkowych.
Wrzody żołądka
Istnieją trzy rodzaje wrzodów:
- wrzody przełyku – to wrzody rozwijające się w przełyku;
- wrzody żołądka – rozwijają się w żołądku;
- wrzody dwunastnicy – rozwijają się w górnej części jelita cienkiego, zwanego dwunastnicą.
Wrzody żołądka, to uszkodzenie błony śluzowej wokół żołądka, wywołane stanem zapalnym. Ubytki powstające w ścianie żołądka lub dwunastnicy mają różną wielkość – od ziarnka pieprzu, pestki wiśni do kilku centymetrów.
Różne czynniki mogą powodować zapalenie żołądka lub jelita cienkiego, między innymi:
- nadmierny stres,
- nadprodukcja kwasu żołądkowego,
- infekcja bakteriami Helicobacter pylori ( H. pylori ) w jelitach,
- palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu,
- długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych z grupy NLPZ, takich jak: aspiryna, ibuprofen i inne leki przeciwzapalne,
- przedawkowanie witaminy C,
- radioterapia,
- rak żołądka.
Objawy wrzodów żołądka
Najczęstszym objawem wrzodu żołądka jest palący ból brzucha, który rozciąga się do klatki piersiowej. Może być łagodny lub mocno dokuczliwy.
Inne objawy to:
- zgaga lub refluks żołądkowy,
- wzdęcia,
- nudności,
- wymioty,
- krew w stolcu,
- zmiany w apetycie,
- nietolerancja pokarmowa,
- niestrawność,
- utrata masy ciała i ból w nocy (osoba może się obudzić w środek snu z powodu bólu żołądka).
Małe owrzodzenia mogą nie wywoływać żadnych objawów we wczesnych fazach.
Jednak nieleczone owrzodzenia mogą z czasem ulec pogorszeniu.
Mogą doprowadzić do innych poważniejszych powikłań zdrowotnych, takich jak perforacja, w których otwór w wyściółce żołądka lub jelicie cienkim powoduje infekcję; krwawienie wewnętrzne, które może prowadzić do utraty krwi; i powodować blizny, co utrudnia przechodzenie pokarmu przez przewód pokarmowy.
Wszystkie te powikłania są poważne i mogą wymagać operacji.
Jeśli wystąpi nagły, ostry ból brzucha, nadmierne pocenie; krew w wymiocinach lub stolcu; brzuch, który jest twardy w dotyku; bóle brzucha, które pogarszają się wraz z ruchem, to należy zwrócić się o pomoc specjalisty.
Jak leczyć wrzody żołądka?
Zanim sięgniesz po medycynę akademicką, polecam samu wziąć się za naturalne możliwości wyleczenia wrzodów lub innych problemów z brzuchem/żołądkiem/trawieniem.
- Aloes zwyczajny – aloes zwyczajny jest składnikiem wielu kosmetyków i produktów zdrowotnych. Ta roślina ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc złagodzić podrażniony żołądek, a także pomóc w zmniejszeniu produkcji zbyt dużej ilości kwasu. Aloe vera jest również doskonałym środkiem odtruwającym.
- Banan – banany pobudzają wzrost komórek i zwiększają wydzielanie śluzu w jelitach. Pomaga to wyleczyć wrzody i zapobiec innym problemom zdrowotnym związanym z układem trawiennym. Ponadto, substancja przeciwbakteryjna w bananach może hamować wzrost bakterii H. pylori, która jest jedną z przyczyn wrzodów. Banany są również bogate w potas, który pomaga regulować poziom płynów w organizmie i przynosi ulgę przy refluksie.
- Betaina – betaina jest aminokwasem występującym w produktach pszennych, które promują syntezę białek w organizmie. Niedobór betainy może prowadzić do niestrawności, więc dodawanie produktów pszennych do diety jest dobrym sposobem na zapewnienie wystarczającej ilości tego aminokwasu dla ochrony układu trawiennego.
- Kapusta – spożycie kapusty zwiększa poziom witaminy C, która ma tendencję do bardzo niskiego poziomu soków żołądkowych u pacjentów z chorobą wrzodową.
- Rumianek – rumianek to zioło lecznicze, które ma wiele zalet zdrowotnych, nie jest zaskoczeniem, że jest skutecznym środkiem homeopatycznym na wrzody trawienne. Dodawanie herbaty rumiankowej do codziennego posiłku zmniejsza bóle brzucha, poprawia trawienie, a także łagodzi objawy zapalenia okrężnicy (zapalenie błony śluzowej jelita grubego).
- Lukrecja – korzeń lukrecji pomaga wytwarzać śluz w układzie pokarmowym, który jest dobrym lekarstwem na leki z grupy NLPZ, takie jak aspiryna, które mogą powodować wrzód trawienny. Korzenie lukrecji są skuteczne w łagodzeniu stanów zapalnych i bólu żołądka.
Co zrobić, kiedy boli brzuch?
Bóle brzucha mogą mieć przeróżne podłoża. Jeżeli nie masz wrzodów, to polecam mieć zawsze krople gorzkie/nalewkę gorzką.
Należy wlać nalewkę na dużą łyżkę, połknąć i popić pół szklanką wody. Za chwilę powtórz ten zabieg.
Dodatkowo dla wszystkich osób polecam bardzo prostą kurację.
Do miseczki wsypujemy 5 dużych łyżek siemienia lnianego.
Bierzemy trzy jajka. Gotujemy wodę. Do wrzącej wody wkładamy jaja na 30 sekund.
Następnie do siemienia lnianego wrzucamy trzy żółtka.
Mieszamy to wszystko i jemy raz dziennie.
źródło: naturalnews.com
P.S. Bądź na bieżąco! Codziennie publikujemy najważniejsze info o zdrowiu, geopolityce, tajemnicach. Zbieramy najlepsze informacje z internetu i publikujemy na naszym portalu –> Kliknij i Sprawdź
Foto: Envato Elements By stevanovicigor
5 Responses to “Co zrobić, kiedy boli brzuch?”
RENATA
Częstą przyczyną bólów brzucha jest nietolerancja zbóż glutenowych.
Hanna
Dzień dobry,
Bardzo podobają mi się te informacje i porady.Stosuje je i muszę stwierdzić,że pomagają.Dziękuję.
Iza
Zawsze z wielka uwaga czytam artykuly.
Andrew
Panie Waldemarze moim zdaniem radio.września nie musi wam robić pod górkę bo oni sami w sobie są extra ludzie!PAN za to ma nie udolna babe od sond która pisząc artykul robi byk na byku i jak widać lubicie tez pisać nie prawdę jeszcze wyjdzie cala prawda!
Maryla
Moim sprawdzonym sposobem na bóle brzucha (niestrawność ) jest łyżeczka majeranku popita wodą. Działa prawie natychmiast. Polecam.