Czy surowa dieta jest zdrowa?
Należy jeść warzywa i owoce. To oczywista prawda.
Trudno sobie wyobrazić zdrową dietę bez warzyw, owoców, soków.
Czy jednak całkowite przejście na surową dietę jest zdrowe?
Okazuje się, że nie do końca, nie dla wszystkich.
Wiele osób będzie miało problemy zdrowotne szczególnie, jeżeli dieta trwa wiele miesięcy, lat.
W czym jest problem?
W wiedzy, czyli jakie dobrać warzywa, owoce, tłuszcze, aby dostarczały wszystkie środki odżywcze, które potrzebuje organizm.
Jaką dietę proponujemy?
Przeciętnie zdrowy człowiek powinien jeść różnorodnie.
Proponuję zrobić rozpiskę na tydzień i kontrolować posiłki (ten raport ci pomoże). Jeżeli tego nie zrobimy, to okaże się, że mięso jemy pięć razy w tygodniu, a gotowane codziennie.
Przyzwyczailiśmy się do potraw z mięsa, bo szybko i łatwo je przygotować. Zazwyczaj jemy je na drugi dzień, trzeci dzień.
Dlatego ważne jest, aby kontrolować posiłki.
Mięso wystarczy jeść dwa razy w tygodniu, gotowane nie jemy codziennie.
Najważniejsza jest zasada mówiąca, że nie ma tej samej diety dla wszystkich.
Nie można namawiać kogoś do jakieś diety, tylko dlatego, że sami czujemy się po niej super.
W ten sposób nieświadomie możemy kogoś skrzywdzić.
Trudno jeść coś na siłę, nawet, jak jest zdrowe.
Również liczenie kalorii, zbytnie koncentrowanie się na ilości, może doprowadzić do odchylenia psychicznego, do skazy na psychice. Będziemy bać się jeść, mieć wyrzuty sumienia, bo zjadło się jednego ziemniaka więcej, lub jeden domowy kawałek ciasta więcej.
Jedzenie ma być przyjemnością i dla ciała i dla ducha. Jeżeli czujesz, że jesz zdrowo, nie jesteś gruba i masz wyrzuty sumienia, to może czas na wyluzowanie, na kontrole myśli, które niszczą twoje życie.
Kuracje wyleczą cię z wielu chorób
Bardzo mocno polecamy robić kuracje, miesięczne, dwumiesięczne, trzymiesięczne. I wtedy możemy zastosować surową dietę.
Najlepiej zwrócić się do osoby, która była wielokrotnie na takiej diecie. W takiej sytuacji ominiemy ryzyko błędów, braku energii, małej kaloryczności.
Dla osób chorych polecamy dietę ketogeniczną.
Warto przygotować się do niej i zapoznać, jak ją dokładnie zrobić, jak mierzyć ciała ketonowe, jak sprawdzić, czy jesteśmy w stanie ketozy, czy już dieta działa itd.
Zobacz: pakiet zdrowie, jak żyć codziennie zdrowo.
Dodatkowo polecamy robić raz w tygodniu post dwudziestoczterogodzinny, czyli głodówkę. W tym okresie pijemy tylko wodę z solą. Dzięki głodówce, dajemy możliwość organizmowi na pozbycie toksyn i innych śmieci.
Nasze żywienie polega tylko na dwóch rzeczach.
Pierwsze to mała micha, czyli nie opychamy się, nie jemy dużej ilości posiłków, nie jemy na siłę, bo jeszcze zostało na talerzu.
Druga to jedzenie najzdrowszego jedzenia, na jakie nas stać finansowo w tej chwili. Musimy mieć spokojne sumienie, że wszystko robimy dobrze, że odrzuciliśmy przetworzone produkty, że nie oszukujemy się.
Co zrobić, gdy pomimo zdrowego jedzenia dalej chorujemy?
W takiej sytuacji należy szukać diety skrojonej na nasz organizm. Zanim to zrobimy, trzeba przejść być może kilka kuracji, np na pewien czas na surowej diecie, głodówki, dietę ketogeniczną.
Wtedy dopiero możemy wrócić do różnorodnej diety.
Kolejność jest następująca: najpierw kuracje, które wyeliminują choroby/otyłość, a później skrojona, zróżnicowana dieta, która jest dla nas przyjemnością.
P.S. Zobacz: pakiet zdrowie, jak żyć codziennie zdrowo.
Foto: By ratmaner
4 Responses to “Czy surowa dieta jest zdrowa?”
miro
Surowa dieta jest zdrowa..ale nie z marketów. Tu trzeba jesc surowe owoce i warzywa z robakiem ( bo po cos on tam jest) jak bedziemy jesc surowe owoce i warzywa z marketów to wiadomo ze na dłuzszy czas się rozchorujemy 😉
Rafał
„Przeciętnie zdrowy człowiek powinien jeść różnorodnie.”
Sądzę, że Inuici, Aborygeni czy górale mieszkający w Andach mogliby się pod tym podpisać. I tyle – środowisko w którym żyją kieruje ich w stronę monodiet. I żyją (zwykle w dobrym zdrowiu, podobnie jak „przeciciętni” ludzie).
Człowiek jest zbyt wszechstronnym i skomplikowanym wytworem natury, żeby dało się powiedzieć co może a czego nie może jeść w jakichś tam ilościach.
Zainteresowanych odsyłam do lektury zagadnień związanych z fenotypami ludzi.
Michał
Podobają mi się te dwie zasady.
bloger
ciekawy bardzo artykuł, dzięki za publikacje