FDA: Aspiryna jest szkodliwa
Choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym choroby serca i udar mózgu, dotykają dziesiątki milionów ludzi w Polsce i na całym świecie.
Osoby, które cierpią na te choroby, często sięgają po aspirynę w celu zmniejszenia możliwości wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.
FDA (Agencja Żywności i Leków, FDA – amerykańska instytucja rządowa ), która często stoi po stronie firm farmaceutycznych, wypowiedziała się negatywnie o zażywaniu aspiryny.
Uważają, że aspiryna nie pomaga w zapobieganiu zawałowi serca lub udarowi. W rzeczywistości istnieją poważne zagrożenia związane z użyciem aspiryny, w tym zwiększone ryzyko krwawienia w żołądku i mózgu.
Opinie, jakie wydała FDA w temacie zażywania aspiryny:
Pytanie 1: Jakie jest pierwotne zapobieganie zawałowi serca lub udaru mózgu?
Zapobieganie pierwotne dotyczy zapobiegania zawałom serca u pacjentów, bez wcześniejszej historii choroby wieńcowej lub udaru mózgu.
Pytanie 2: Jakie jest wtórne zapobieganie zawałowi serca lub udaru mózgu?
Profilaktyka wtórna dotyczy środków zapobiegających kolejnym atakom serca lub udaru mózgu u pacjentów, u których uprzednio wystąpił atak serca, udar lub inne zdarzenia sercowo-naczyniowe.
Pytanie 3: Powinienem przestać zażywać aspirynę, jeśli mój lekarz zalecił, aby to zrobić, aby zapobiec wystąpieniu pierwszego zawału serca lub udaru mózgu?
Zachęcamy pacjentów do porozmawiania ze swoim lekarzem. Rodzaj dowodów, które FDA stosuje do podejmowania decyzji regulacyjnych, mających znaczne konsekwencje dla zdrowia publicznego, mogą różnić się od tych stosowanych przez lekarza zajmującego się konkretnym pacjentem.
Pytanie 4: Czy FDA uznała dodatkowe informacje / badania dotyczące aspiryny? Czy FDA ponownie przyjrzy się tej decyzji w przyszłości?
FDA przeanalizowała badania dotyczące stosowania aspiryny w zapobieganiu wystąpienia pierwszego zdarzenia sercowo-naczyniowego (profilaktyka pierwotna) i nie znalazła wystarczającego poparcia w stosowaniu aspiryny do profilaktyki pierwotnej w tych badaniach. FDA obecnie oczekuje na wyniki dodatkowych badań klinicznych, które są w toku. Te badania kliniczne mogą dostarczyć nowych dowodów, które mogłyby stanowić podstawę do zmiany aktualnych zastosowań (wskazań) względem używania aspiryny.
Pytanie 5: Dlaczego FDA wydaje te informacje teraz?
FDA, niedawno odmówiło akceptacji wniosku złożonego przez firmę Bayer HealthCare LLC, aby umożliwić sprzedaż produktu w celu zapobiegania atakom serca u pacjentów bez wcześniejszej historii choroby sercowo-naczyniowej.
Po spotkaniu komitetu doradczego w 2003 r. FDA wiedziała o kilku trwających badaniach dotyczących profilaktyki pierwotnej u chorych na cukrzycę, chorób tętnic i żył zlokalizowanych poza sercem i mózgiem (choroba naczyń obwodowych). Zdecydowaliśmy się czekać na wyniki tych badań. Wyniki tych badań zostały opublikowane w ciągu ostatnich kilku lat. Nie wykazały one znaczących korzyści w celu zapobiegania pierwszorzędowej profilaktyce.
Pytanie 6: Które inne organizacje rządowe popierają stanowisko FDA?
Inicjatywa Narodowego Centrum Kontroli Chorób i Zapobiegania (CDC), kampania „Milion Serca”, koncentruje się na zakazie używania aspiryny u osób, które już chorują na serce lub udar. CDC, w kampanii Million Hearts, zgadza się ze stanowiskiem FDA.
Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) zaleca, podobnie jak FDA, stosowanie aspiryny do zapobiegania wtórnego. W szczególności NHLBI zaleca stosowanie kwasu acetylosalicylowego w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca u osób, które już ją miały, a także utrzymywania otwartych tętnic u osób uprzednio przebytych na serce lub innych zabiegów tętniczych, takich jak angioplastyka wieńcowa.
źródło: www.fda.gov
Tłumaczenie: Hubertos
Edycja i opinia: Marta Brzoza.
Nasza opinia: nie zalecamy, ani nie zniechęcamy używania aspiryny. Nie jesteśmy lekarzami, aby jednoznacznie wydawać taką opinie. Jednak proszę mieć na uwadze jej destrukcyjne działanie. To już nie pierwsza, negatywna opinia na temat tego produktu.
Foto: By Ragesoss (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
4 Responses to “FDA: Aspiryna jest szkodliwa”
qrde blade
Salicylany w tym aspiryna, polopiryna, acard faktycznie zmniejszają krzepliwość krwi w zamyśle zapobiegając tworzeniu się zatorów w układzie krwionośnym, jednak długotrwale zażywane negatywnie wpływają na elastyczność ścian układu krwionośnego powodując jego twardnienie i kruchość więc powstawanie w nim mikropęknięć, które organizm stara się usunąć zwiększając produkcje cholesterolu. Wszystkie te negatywne skutki, wraz z niską krzepliwością krwi, mogą być powodem wylewów w efekcie wcale nie zmniejszając niebezpieczeństwa udarów i zawałów spowodowanych nadprodukcją wydzielanego do krwi ( z powodu mikropęknięć i kruchości ścian żylnych ) cholesterolu. Tymczasem długotrwałe, powyżej 4 -6 miesięcy zażywanie dużych dawek 2-3 dziennie x 1000mg naturalnej (lewoskrętnej ) witaminy C poprawia elastyczność żył jednocześnie rozpuszczając nawet do 40-60% już istniejących zatorów.
Sandra
Niestety problem polega na tym, że Polacy zażywają leki jak cukierki bez świadomości ich mocy oraz składu. Leki powinny być przyjmowane sporadycznie i tylko w potrzebie.
Tomek
Witam serdecznie, od jakiegoś czasu zmagam się z nadciśnieniem tętniczym, lekarz przepisał mi leki i powiedział że niema innej drogi tylko leki, a ja próbuje zaleście informację na temat naturalnych metod obniżenia ciśnienia tętniczego, jeśli ktoś zna jakieś sposoby proszę o informację
Pozdrawiam.
Kasia
Duży wpływ na branie leków ma ich dostępność. Są przecież nawet w kioskach…