Pączki sosny na choroby

pączki sosny

Dlaczego i jaki wpływ na nasze zdrowie, odgrywają pączki sosny? 

Polsce to właśnie sosna należy do najbardziej rozpoznawalnych drzew.

Mamy lasy sosnowe, mieszane, zagajniki, w których występują właśnie te drzewa, rzadziej spotyka się ją pojedynczo przy drogach, na polnych miedzach i pastwiskach. 

Sosny są ozdobą naszych ogrodów, parków.

Ze względu na swoje właściwości lecznicze, sosna znana jest od setek lat. 

Występuje wiele prastarych informacji opisujących różne właściwości sosny.

Jedne możemy traktować jak bajki, inne jednak są aktualne po dzień dzisiejszy.

Co zawierają pączki sosnowe?

Surowcem zielarskim są pączki sosny. W lecznictwie stosuje się również młode pędy sosnowe, korę sosnową, olejek sosnowy, olejek terpentyny, kalafonia, dziegieć sosnowy. 

Pączki sosnowe mają do 0,4 % olejku zawierającego alfa- i beta- pinen, limonen i borneol, diterpenowe kwasy żywiczne, flawonoidy, związki gorzkie, substancje woskowe, witaminę C, cukry i sole mineralne.

Młode pączki sosny znane są najbardziej ze swoich właściwości wykrztuśnych.

Robi się z nich syropy, nalewki i napary.

To głównie syrop ma bardzo mocne działanie wykrztuśne. Podaje się go tak dzieciom jak i dorosłym w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. 

Jak do tego dochodzi?

Rozrzedzają zalegającą wydzielinę w drogach oddechowych, przez co ułatwiają odkrztuszanie jej. Dodatkowo osusza oskrzela i działa napotnie. 

To są te najbardziej znaczące  właściwości, ale należy tu wymienić również te mniej znane jak: lekkie działanie moczopędne, przeciwbakteryjne czy żółciopędne.

Skoro mamy łatwy dostęp do sosny, zebranie jej pączków i młodych pędów, nie powinno nastręczyć problemu. Pączki sosny zbiera się głównie z drzew ściętych lub przeznaczonych do wycięcia.

Zbiera się je wczesną wiosną, zanim zaczną pękać, kiedy mają przylegające łuski i są pokryte żywicą. Najbardziej wartościowe są pączki szczytowe z młodych drzewek.

Możemy wykorzystać świeżo zerwane lub wysuszyć je, a następnie przechowywać w szklanym, dobrze zamkniętym słoju. Po wysuszeniu powinny być gładkie, powleczone żywicą, kolor żółtobrunatny, zapach żywicy i gorzki smak.

Z młodych pędów sosny przygotowuje się również wyciągi: tak alkoholowe, jak i wodne.

Jednak te pierwsze mają mocniejsze działanie, ponieważ nie wszystkie związki roślinne rozpuszczają się w wodzie.

Jeśli więc chcemy przygotować wodne wyciągi, należy przed ich rozpoczęciem skropić pączki sosny alkoholem. Nie bójmy się, alkohol i tak wyparuje, ponieważ zalewamy pączki wrzącą wodą, a związki dla nas przydatne zostaną w wyciągu.

Oto kilka sprawdzonych przepisów

1] Nalewka z pączków sosny.

Około 100 gr rozdrobnionych świeżych lub suszonych pączków sosny, zalewamy niewielką ilością spirytusu. Następnie podgrzewany lekko 4o proc. alkohol w ilości do 500 gr max. Zamykamy w szklanym słoju i przechowujemy w ciemnym miejscu około 7 dni.

2] Wino z pączków sosny.

Przygotowuje się go w podobny sposób, jak nalewkę.

3]  Napar z pączków sosny.

W tym celu około 3 gr rozdrobnionych pączków sosny, przed zalaniem wrzątkiem, skrapiamy spirytusem i zalewamy wrzącą wodą. Przykrywamy i zaparzamy pod przykryciem do 10 minut. Przecedzamy i w miarę możliwości szybko pijemy jeszcze gorący napar, aby zachować jak najwięcej związków min. olejki, ponieważ wraz  z parą wodną związki te wyparowują  bardzo szybko. Napar taki jest bardzo pomocny przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Można go sporządzać i pić do 3 razy dziennie. Po tym czasie, nalewka jest gotowa do spożycia po jej wcześniejszym przecedzeniu.

Stosujemy ją w ilości 1/2 łyżeczki, parę razy dziennie w nieżytach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych jak: przeziębienie, w nieżytach gardła, kaszlu, zapaleniu oskrzeli.

Tak sporządzoną nalewką, możemy również smarować wszelkiego rodzaju zmiany skórne typu: trądzik, grzybica, liszajec, łojotokowej zapalenie skóry, jak i przy lekkich bólach mięśniowych i nerwobólach w postaci okładów.

4] Syrop z pączków sosny.

W tym celu przygotowujemy około 60 gr świeżych, zmiażdżonych pączków sosny. Następnie skrapiamy je niewielką ilością spirytusu i zasypujemy cukrem w ilości około 50 gram. Najlepiej trzcinowy, nierafinowany. Po około 1 godzinie preparat zalewamy 1 litrem wrzącej wody, dodajemy jeszcze około 30 gr cukru i wszystko razem zagotowujemy.

Jest to lepsza alternatywa dla dzieci. Syrop taki przyjmujemy kilka razy dziennie po 1 łyżce. 

Musimy go jednak przechowywać w lodówce.

Syrop stosujemy w zapaleniu jamy ustnej, oskrzeli, gardła, krtani, połączonych z kaszlem i utrudnionym odkrztuszaniem. 

Źródło: „Zdrowie bez leków”, artykuł: Agnieszki Sobik pt. „Czas na pączki sosny”. 

 

P.S. Bądź na bieżąco! Codziennie publikujemy najważniejsze info o zdrowiu, geopolityce, tajemnicach. Zbieramy najlepsze informacje z internetu i publikujemy na naszym portalu –> Kliknij i Sprawdź

 

Marta Brzoza  Marta Brzoza

Form by (e)NeTes



Foto: Envato

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
  • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

  • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Twitter