Wracamy do gliny? Do naczyń, domów, maseczek z gliny?

Z gliny

Naczynia, garnki z gliny

Glina znana i używana była od niepamiętnych czasów.

Zwłaszcza naczynia wyrabiane z gliny, czyli ceramika. To one były głównym wyposażeniem domów, a zwłaszcza kuchni. Gliniane garnki, dzbanki, garnuszki, miski, tace. 

W glinianych garnkach gotowano, pieczono i fermentowano, co nadawało wyjątkowy smak potrawom. 

Ścianki takich naczyń oddychają, łatwo chłoną i odparowują płyny. W trakcie gotowania, pieczenia, czy duszenia w półkolistych, glinianych garnkach, równomiernie rozkłada się ciepło. Warzywa, owoce nie tracą koloru, nie wysychają. Potrawy zachowują wszystkie wartości odżywcze i witaminy, dłużej są świeże.

Potrawy tak przygotowane są niezwykle smaczne, soczyste, aromatyczne i  chrupiące.

Do niedawna nie było jarmarku, na którym nie byłyby wystawiane przedmioty z gliny, czy to naczynia, czy to garnki, czy ozdoby.

Sama z dzieciństwa pamiętam, jak moja babcia używała w swojej kuchni naczynia gliniane, czy to do przechowywania kwaśnego mleka, czy domowego smalcu, a w specjalnej „garncynce”, jak nazywała to naczynie, kisiła i przechowywała zakwas na barszcz. Sama tak kiszę barszcz po dzień dzisiejszy. Przechowywana żywność w glinianych naczyniach dłużej utrzymuje świeżość.

Innym aspektem gliny jest to, że woda przechowywana w glinianym dzbanie [pomimo że na zewnątrz jest wysoka temperatura ], jest chłodna, delikatna i orzeźwiająca. Bardzo dobrze smakuje, a ludzie, którzy piją taką wodę twierdzą, że lepiej gasi pragnienie i bardziej nawadnia.

Woda  przechowywana w dzbanach jest czysta, ponieważ glina filtruj i równocześnie ochładza wodę. 

Czy jesteśmy gotowi, aby za cenę zdrowia powrócić do naczyń i garnków z gliny? 

Dom z gliny

Z gliny budowano domy, ponieważ można z niej murować, tynkować, robić cegły, pustaki, dachówki, posadzki, piece. Jest to tani i ogólnie dostępny materiał budowlany, który łatwo można łączyć z innymi materiałami.  

Naukowcy, badając glinę, odkryli wiele cennych zalet pomieszczeń mieszkalnych z niej zrobionych. Oto kilka z nich:

1]  Wewnątrz pomieszczeń glinianych wytwarza się zdrowy, optymalny klimat, który ma zdolność szybkiego wchłaniania wilgoci, czyli reguluje wilgotnością.

2] Glina eliminuje brzydkie zapachy.

3] Przedmioty znajdujące się w takim pomieszczeniu (dom, pokój) nie ulegają naładowaniu elektrostatycznemu.  

4] Dodatkowo konserwuje drewno i zapobiega zagrzybieniu.

5] Wyłapuje ciepło z promieni słonecznych i oddaje w momencie spadku temperatury na zewnątrz.

6] Eliminuje szkodliwe substancje w pomieszczeniu. 

Zdrowie i glina

Glina ma również niesamowite właściwości terapeutyczne i dlatego zalecana jest osobom z problemami zdrowotnymi. 

Terapeutyczne właściwości glina zawdzięcza bogactwu minerałów i porowatej strukturze. Podobnie jak węgiel leczniczy wyłapuje wszelkie substancje toksyczne, w tym zarazki i chemiczne toksyny.

Dodatkowo oczyszcza, dezynfekuje i odkaża. Dawniej na rany zakładano gliniany opatrunek, żeby nie  doszło do zakażenia. Zwierzęta ranne same tarzają się w błotnistych sadzawkach, aby ich rany szybciej się goiły.

Dzisiaj popularne są glinki stosowane w kosmetyce. Oczyszczają skórę i usuwają toksyny.

Źródła: www.natemat.pl

Gazeta: Zdrowie bez leków, Niedoceniane zalety naczyń glinianych, naturoterapeutki Bogusi Della Porta.

 

P.S. Bądź na bieżąco! Codziennie publikujemy najważniejsze info o zdrowiu, geopolityce, tajemnicach. Zbieramy najlepsze informacje z internetu i publikujemy na naszym portalu –> Kliknij i Sprawdź

 

Marta Brzoza  Marta Brzoza

Form by (e)NeTes



Foto: Envato

2 Responses to “Wracamy do gliny? Do naczyń, domów, maseczek z gliny?”

  • Ciekawa sprawa. Dawniej rzeczywiście w wielu miejscach/domach można było zobaczyć naczynia gliniane, teraz trochę rzadziej (przynajmniej w mojej najbliższej okolicy), aczkolwiek jakby rzeczywiście powoli powracał ten trend.

    U mnie w domu co prawda nie używamy naczyń glinianych, ale część mojej rodziny od kilku lat korzysta z takich naczyń np. pod kątem przygotowania ciasta na chleb itp.

  • Majka

    Bardzo się cieszę na powrót gliny. Kiedyś trzeba było szukać u garncarzy garnków rzymskich czy olli/oya do ogrodu a teraz zaczynają być powszechnie dostępne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
  • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

  • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Twitter