Koncerny farmaceutyczne popełniają oszustwa, łamią prawo i kłamią

lekiNeed some drugs?” (CC BY-NC-ND 2.0) by  Wouter van Doorn 

Duński autorytet w dziedzinie medycyny przestrzega przed farmaceutykami. Twierdzi, że zaraz po chorobach serca i raku, trzecią przyczyną śmierci ludzi na świecie są… leki.

Jego zdaniem koncerny farmaceutyczne skrzętnie ukrywają ten fakt.

Duńczyk nie szczędzi pod ich adresem słów ostrej krytyki. Porównuje ich działalność do przestępczości zorganizowanej, gdyż korumpują sektor służby zdrowia:

„nie mają na względzie poprawę ochrony zdrowia, tylko patrzą na jak największe zyski” – przytacza jego słowa hiszpański dziennik „La Vanguardia”.

Peter Gotzsche, profesor medycyny i farmakologii klinicznej na Uniwersytecie w Kopenhadze oraz dyrektor ośrodka badawczego Nordic Cochrane Center twierdzi, że kapitalizm i zdrowie niestety „nie są dobrym małżeństwem”.

Jego książka „Śmiercionośna medycyna i przestępczość zorganizowana” jest odważnym oskarżeniem przemysłu farmaceutycznego:

aby zmaksymalizować zysk, koncerny „popełniają oszustwa, łamią prawo i kłamią”.

Gotzsche pisze, że w Stanach Zjednoczonych farmaceutyki są powodem około 200 tysięcy śmierci rocznie, w Europie cyfra ta jest niewiele mniejsza – sięga 197 tysięcy.

Profesor atakuje w szczególności leki przeciwpsychotyczne i antydepresanty, które według niego „powinny być zabronione dla nastolatków i młodych ludzi”.

Antydepresanty nie pomagają skutecznie leczyć depresji, a „są powodem wzrostu odsetka samobójstw z 2 do 4,5 procent rocznie”. Środek przeciwdepresyjny fluoksetynę przy pomocy łapówki po raz pierwszy wprowadzono na rynek szwedzki, podczas gdy niemiecka agencja regulacji leków uznała go za całkowicie nieodpowiedni do stosowania w przypadkach depresji.

Gotzsche utrzymuje, że koncerny Pflizer, Glaxo czy Lilly sprzedają fluoksetynę i inne antydepresanty, ukrywając ich związek z rosnącą liczbą samobójstw. Merck milczał też na temat swojego leku przeciwzapalnego Vioxx i jego wpływu na występowanie zawałów, do czasu aż farmaceutyk trzeba było wycofać z rynku.

W wielu krajach problemem jest też to, że antydepresanty są przepisywane nie przez psychiatrę, ale lekarza ogólnego (dla przykładu: w Hiszpanii 95 proc. takich recept), i to osobom, które wcale nie mają zdiagnozowanej depresji, ale po prostu… bywają smutne.

Gotzsche znany jest z krytykowania systematycznych badań mammograficznych wśród kobiet po 40 roku życia. Według niego wywołują więcej szkód, niż korzyści. Każde dwa z trzech wykrytych przypadków raka są fałszywe, a prowadzą kobietę do chemioterapii i innych inwazyjnych metod leczenia.

W ogniu jego krytyki znalazło się także „wymyślanie” nowych chorób, sprzyjających wprowadzaniu na rynek nowych leków. Przykładem jest ADHD wśród dzieci. W Stanach Zjednoczonych 11 procent uczniów ma zdiagnozowane ADHD, a leki które biorą działają jak amfetamina i kokaina – mogą poprawić zachowanie w czasie lekcji, ale nie ogólne wyniki w szkole.

Problemem jest też lekomania wśród niektórych pacjentów.

W Danii jedna na osiem osób bierze pięć lub więcej dawek leków dziennie. Badania na zwierzętach udowodniły, że niektóre farmaceutyki powodują trwałe uszkodzenia mózgu – o tym oczywiście koncerny milczą.

Potrzebne jest większe uświadamianie pacjentów – rzadko dopytują oni lekarzy na co dostają dany lek, jakie ma przynieść oczekiwane rezultaty, ile czasu trzeba go brać, lub też na ile współgra on z innymi przyjmowanymi w tym czasie farmaceutykami.

Szacuje się, że zyski przemysłu farmaceutycznego porównywalne są do tych generowanych przez przemysł zbrojeniowy. Tak ogromne finanse to również ogromne wpływy.

Peter Gotzsche zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię: kształcenie lekarzy powinno być niezależne, tymczasem w wielu krajach szkolenia finansowane są przez laboratoria i koncerny farmaceutyczne.

Dodatkowo, bliskie powiązania z firmami ma wiele agencji regulujących wprowadzanie na rynki nowych leków.

Agnieszka Wrzesień

Form by (e)NeTes


Źródło: Medonet.pl

Zobacz jeszcze to:

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
  • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

  • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial