Moc płynąca z oregano

oregano

Oregano jest aromatyczną przyprawą, często stosowaną w kuchni.

Znano ją już w starożytności i to nie tylko ze względu na walory kulinarne, ale również na lecznicze właściwości. 

Dawniej używano oregano jako odtrutki na ukąszenia jadowitych zwierząt, przy bólach głowy, przy wzdęciach oraz przy różnego rodzaju zatruciach.

Jeszcze do niedawna, odwar z oregano stosowano przy bólach zębów. 

Obecnie dalej stosuje się oregano, jako ziele o działaniu moczopędnym, przeciwskurczowym, dezynfekującym i przeciwzapalnym. Pomaga również w zaburzeniach trawienia oraz przy leczeniu dróg oddechowych.

Oregano w Polsce znane jest pod nazwą lebiodka, macierzyca czy dziki majeranek.

Jest około 44 gatunki tej rośliny. Najbardziej znane to: oregano greckie i tureckie.

Jego znaczenie wiąże się z miejscem występowania, czyli ozdoba góry. Jego naturalne środowisko, to słoneczne wzgórza Grecji. 

Lebiodka, charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem, który to zawdzięcza olejkowi. Jest on głównym składnikiem tej rośliny. Skład tego olejku jest różny w każdej odmianie i zależy od pochodzenia, odmiany, procesu zbierania i odpowiedniego suszenia.

Co zawiera olejek oregano?

W swoim składzie posiada: tymol około 30%, karwakrol około 25%, limonen, fenol, terpinen, ocymen, beta-bisabolen około 13%, p-cymen, linalol, 4-terpineol, germakren D około 3%.

Olejek z oregano ma bardzo silne działanie bakteriobójcze, pasożytobójcze, drożdżobójcze i grzybobójcze. To właśnie karwakrol, jego składnik, stawia go na równi z antybiotykami. Dlatego coraz częściej stosuje się go, jako alternatywę dla kuracji antybiotykowej. Olejek z oregano jest bardzo silny w swoim działaniu i powinniśmy zachować ostrożność przy jego stosowaniu, żeby nie doszło do poparzenia jamy ustnej czy skóry. W sprzedaży są dostępne olejki rozcieńczone od 5-20% jak i te nierozcieńczone. W przypadku rozcieńczonych, stosujemy zgodnie z wytycznymi na opakowaniu. W przypadku nierozcieńczonego, rozcieńczamy według zaleceń producenta, czy to w oleju spożywczym, soku, miodzie czy mleku. Olejku nigdy nie rozcieńczamy w wodzie! 

Olejku nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na miętę, tymianek i szałwię. Podczas stosowania kuracji z olejku z oregano, powinniśmy stosować probiotyki, ponieważ długie jego przyjmowanie, może wyjaławiać florę bakteryjną jelit. 

Jak otrzymujemy olejek?

Otrzymujemy go poprzez destylację parą wodną świeżych liści i kwiatów oregano.

Właściwości lecznicze olejku z oregano:

1] Olejek z oregano jest bardzo skuteczny w leczeniu grzybów, hamuje ich wzrost i pasożyty.

2] Zaleca się jego stosowanie przy każdej infekcji, tak wirusowej jak i bakteryjnej.

3] Dodatkowo przyjmowany wewnętrznie, niszczy pasożyty w układzie  pokarmowym, odświeża nasz oddech, leczy stany zapalne dziąseł i ból zębów, pomaga w przeziębieniu, grypie, bólach zatok, gardła, zapaleniu oskrzeli i płuc. Podnosi odporność naszego organizmu oraz pomaga w zaburzeniach trawienia. 

4] Zewnętrznie natomiast jest bardzo skuteczny w leczeniu grzybicy stóp, paznokci, bólów spowodowanych przeziębieniem czy owrzodzeniami, w leczeniu egzem, pomaga pozbyć się łupieżu, trądzika, łagodzi swędzenie i wysypkę, zewnętrznie w zakażeniu ucha.

5] Ponadto, skuteczny przy ugryzieniach owadów, zadrapaniach oraz opuchliźnie. 

Sposoby prawidłowego zastosowania olejku z oregano

1] Do inhalacji – do miski z gorącą wodą dodajemy parę kropli olejku z oregano. Następnie nakrywamy głowę nad miską i wdychamy opary około 10 minut.

2] Zastosowanie dyfuzora – dodajemy parę kropli olejku z oregano do dyfuzora i również wdychamy wytworzone opary.

3] Zastosowanie w postaci maści – parę kropli olejku z oregano, mieszamy z łyżeczką oleju kokosowego. Tak przygotowaną maść, smarujemy przy kaszlu i infekcjach dróg oddechowych, klatkę piersiową.

4] Możemy również zastosować pod język, mieszając parę kropli olejku z oregano z 1-2 łyżkami np. oleju kokosowego. Utrzymujemy taką mieszankę pod językiem, około 1 minuty i wypluwamy go. Powtarzamy tę czynność 2 razy dziennie.

5] Możemy olejek z oregano dodać również do pasty do zębów, około 1 kropelki na jedno mycie. Wiemy, że pomaga przy bólach i zapaleniach zębów i dziąseł.

6] Możemy olejek z oregano dodać również do szamponu. Około 4-5 kropli olejku z oregano na jedną miarkę szamponu. Wmasować w skórę głowy, zostawić na parę minut, następnie zmyć. Można taką kurację przeprowadzać 2 razy w tygodniu.

7] Spray na owady – 20 kropli olejku z oregano wymieszaj z 15 kroplami olejku z cytryny, dodać odrobinę wody, wlać do butelki z rozpylaczem.

8] Środek odstraszający karaluchy i mrówki – 5 kropli olejku z oregano, 5 kropli olejku z cytryny, 5 kropli olejku z eukaliptusa, 50 ml toniku z oczaru wirginijskiego, 50 ml wody przegotowanej, ostudzonej. Wlać do butelki z rozpylaczem, spryskać ubrania.

Źródło: „Zdrowie bez leków”, artykuł pt. „Niezwykły olejek z oregano”, Agaty Majcher. 

 

P.S. Bądź na bieżąco! Codziennie publikujemy najważniejsze info o zdrowiu, geopolityce, tajemnicach. Zbieramy najlepsze informacje z internetu i publikujemy na naszym portalu –> Kliknij i Sprawdź

 

Marta Brzoza  Marta Brzoza

Form by (e)NeTes



Foto: Envato

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
  • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

  • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Twitter