Co naprawdę może nam powiedzieć kolor moczu?

kolor moczu

Mocz, bo o nim mowa, prawidłowo oddany jest przejrzysty i klarowny, barwy słomkowej.

Każdy z nas, korzysta z toalety kilka razy na dobę.

Jest to tak naturalna czynność, że w ogóle nie zwracamy uwagi na kolor moczu.

Dopiero w momencie odczuwania dyskomfortu albo jakichś dolegliwości ze strony pęcherza moczowego, zaczynamy się zastanawiać, co jest nie tak.

I tu popełniamy błąd, ponieważ objawy wielu chorób, powodują zmiany właśnie w naszym moczu.

Tak więc widzimy, że zmiany w moczu nie dotyczą tylko choroby samego pęcherza, ale są pierwszymi objawami innych chorób, jak na przykład chorób wenerycznych, przerostu prostaty, niewydolności nerek, chorób wątroby i innych.

Na co należy zwrócić uwagę podczas tej tak naturalnej czynności?

  • Na częstość oddawania moczu,
  • na ilość wydalania moczu, czy organizm wytwarza za dużo, czy za mało moczu,
  • na barwę moczu,
  • na zapach.

Do najczęstszych chorób układu moczowego zaliczamy zapalenie pęcherza moczowego.

Ze względu na dość krótką cewkę moczową, schorzenie to dotyczy głównie kobiet. Przez co łatwo przenosi się bakterie z krocza do pęcherza.

To w tym schorzeniu najpierw zaczynamy częściej oddawać mocz, to jest naturalna obrona naszego układu odpornościowego. Próbuje on sam wypłukać bakterie z naszych dróg moczowych. Niestety nerki mają ograniczoną zdolność do produkcji moczu. Odczuwamy wtedy ciągle parcie na mocz.

Jeśli na tym etapie nie zareagujemy odpowiednio, to dojdzie do rozwinięcia pełnych objawów zapalenia. Z czasem oddawanie moczu stanie się bardzo uciążliwe i bardzo częste, gdy tak naprawdę mocz będziemy oddawać już kropelkami, a proces ten będzie  dla nas bolesny i przykry. Nieraz nawet dochodzi do wycieku ropnego, co świadczy o zakażeniu zwanego rzeżączką.

Zapalenie cewki moczowej, to częsty objaw wielu chorób przenoszonych drogą płciową.

Zawsze powinien nas niepokoić nieprzyjemny zapach, bolesność przy oddawaniu moczu, parcie na mocz, częste oddawanie moczu, ropny wyciek czy też świąd krocza. 

U mężczyzn proces ten zachodzi inaczej.

Czują oni parcie na pęcherz i zaczynają coraz częściej chodzić do toalety, ale najczęściej przerośnięta prostata, utrudnia opróżnienie przepełnionego pęcherza. I również oddawanie moczu odbywa się kropelkami. Czasami możemy zaobserwować moczenie bielizny bezpośrednio po próbie oddania moczu. W takim wypadku powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, aby nie doszło do całkowitego zatrzymania oddawania moczu. 

U kobiet też możemy zaobserwować niekontrolowane oddawanie moczu czy moczenie bielizny zwłaszcza po licznych porodach. Dzieje się tak, ponieważ doszło do zwiotczenia tkanek krocza. I tutaj również konieczna jest wizyta u lekarza, aby wyeliminować nieprzyjemny problem.

Innym objawem świadczącym o rozwijającym się schorzeniu jest barwa moczu. Możemy zaobserwować to sami podczas korzystania z toalety.

Barwa ciemniejsza do ciemnopomarańczowej plus skąpy mocz, świadczy o odwodnieniu naszego organizmu, o niewydolności naszych nerek. Niewydolność nerek już na wstępie, to niewielkie oddawanie moczu, następnie nasze nogi, brzuch zaczynają puchnąć. Potem reszta ciała. Proces ten zachodzi na tyle szybko, że możemy z całą świadomością odrzucić myśl, że to otyłość.

Przy uszkodzeniu wątroby i jej chorobach, jak również chorobach dróg żółciowych, mamy do czynienia z ciemnym moczem. Na długo przed rozwinięciem się żółtaczki z wszystkimi jej objawami, zauważamy właśnie zmianę barwy moczu.

Innym niepokojącym objawem powinna być również zbyt jasna barwa moczu (niemal przezroczysta) i zbyt duże ilości oddawanego  moczu.

Jeżeli proces ten utrzymuje się dłuższy czas i nie jest wynikiem picia zbyt dużych ilości płynów moczopędnych, jak herbata, kawa czy piwo, może to świadczyć o rozwijającej się cukrzycy. Do tego czujemy się osłabieni i nasza waga ciała spada. W tym przypadku powinniśmy szybko udać się do lekarza i zmierzyć sobie poziom cukru we krwi.  Za stan taki może odpowiadać również rozwijająca się niewydolność nerek.

Widzimy więc sami, że powinniśmy być czujni i obserwować nasz mocz. W ten sposób możemy w miarę szybko zareagować i uniknąć długotrwałego i uciążliwego procesu leczenia.

Źródło: dr. Anna Kołodziejska , artykuł pt. Co można wyczytać z moczu? – Gazeta Zdrowie bez leków.

 

P.S. Bądź na bieżąco! Codziennie publikujemy najważniejsze info o zdrowiu, geopolityce, tajemnicach. Zbieramy najlepsze informacje z internetu i publikujemy na naszym portalu –> Kliknij i Sprawdź

 

Marta Brzoza  Marta Brzoza

Form by (e)NeTes



Foto: Envato

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
  • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

  • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Twitter