Czy możemy przywrócić idealną atmosferę sprzed potopu?

potop

Przez stulecia warunki atmosferyczne na ziemi uległy zmianie. Prawdopodobnie przed potopem opisanym w Biblii, atmosfera wynosiła około 1500 hPa. Ludzie żyli ponad 900 lat: Adam-935 lat, Matuzalem-969 lat, Noe-941 lat.

Kiedy warunki atmosferyczne zmieniły się, czyli atmosfera, którą oddychamy uległa zmianie, nasze życie zostało 10-krotnie skrócone.

To samo dotyczy roślin i zwierząt. Obecnie są karłowate, a kiedyś osiągały imponujące, gigantyczne rozmiary. Wykopaliska wskazują, że przed potopem drzewa osiągały 150 metrów a obecnie 15-20 metrów. Naukowcy odkrywają gigantyczne rozmiary zwierząt nie spotykanych w obecnych czasach.

Atmosfera do zmiany?

Temat nie jest zbadany dla różnych przypadków chorobowych, jednak dr. Jan Pokrywka proponuje zbudowanie otoczenia, które istniało wieki temu.

Według pana Pokrywki prawidłowa atmosfera to:

 •  ciśnienie 1500 Hektopaskali,
 •  więcej tlenu o 50% (mierzony w ciśnieniu 1500 hPa),
 •  więcej dwutlenku węgla o 5000%.

Organizmom żyjącym obecnie na ziemi bardziej brakuje dwutlenku węgla, niż tlenu. Przez to, że jest tak mało dwutlenku węgla, tlen nie jest wyrzucany z hemoglobiny w naczyniach włosowatych organizmu i nie potrzebnie przechodzi do krwi żylnej, słabo utleniając płyny tkankowe.

Przy zwiększonej podaży dwutlenku węgla, stosując tryb oddychania zalecany przez profesora Konstantyna Butejko, zmniejszamy utratę dwutlenku węgla z organizmu.

Co zrobić, aby poprawić naszą atmosferę?

Przepis doktora Pokrywki jest prosty, ale trudny do wdrożenia. Podstawową sprawą jest zwiększenie ilości dwutlenku węgla w sypialniach, w których śpimy.

Można to osiągnąć tanimi i prostymi metodami, ale nie do końca wygodnymi.

Jednym ze sposobów jest szczelny namiot rozstawiony w… sypialni. W takich warunkach osiągamy wyższy poziom dwutlenku węgla o około 0,5%, czyli 15 razy więcej niż na zewnątrz. 

Właściwy poziom dwutlenku węgla to 1,5-2% czyli dużo więcej, niż w naszej atmosferze.

Pan Pokrywka uformował ciekawą tezę:

„Ludziom brakuje tlenu przez to, że jest za mało dwutlenku węgla”.

Brzmi jak paradoks jednak ma to sens.

Co zatem z ogólnym zaleceniem spania przy otwartym oknie?

Optymalna temperatura w sypialni to 19 stopni Celsiusza. Doktor Jerzy Jaśkowski proponuje spanie przy odszczelnionym oknie, co automatycznie obniża zachorowalność.

Według doktora Pokrywki niska temperatura w sypialni, to dopiero jeden z etapów wytworzenia doskonałej atmosfery.

Jednym z ważniejszych czynników jest zawartość dwutlenku węgla w sypialni.

Wysoki poziom dwutlenku węgla w otoczeniu w granicach do 2% powoduje, że jest więcej dwutlenku węgla w powietrzu pęcherzyków płucnych, jak również wyższy poziom dwutlenku węgla we krwi i wyższy poziom dwutlenku węgla w tkankach/komórkach.

Dwutlenek węgla rozpuszczając się w wodzie doprowadza do reakcji tworzenia się kwasu węglowego, czyli zakwaszanie tkanek dwutlenkiem węgla. Mechanizmy homeostatyczne eliminują inne zakwaszenia, które są chorobliwym zakwaszeniem wynikającym z niedoboru dwutlenku węgla.

Jeżeli jest dużo dwutlenku węgla w płynie tkankowym, to jest taka sama ilość we włośniczkach, co powoduje wypychanie tlenu z oksyhemoglobiny. Na miejsce tlenu w hemoglobinie wchodzi dwutlenek węgla tworząc hemoglobinę dwutlenkową. W takich warunkach następuje transport dużej ilości tlenu do tkanek/komórek.

Innymi słowy: im więcej dwutlenku węgla tym więcej tlenu w całym organizmie.

Jak zwiększyć poziom dwutlenku węgla?

I tu jest problem, ponieważ najlepiej byłoby kupić tanie urządzenie, które automatycznie mierzy i uzupełnia niedobór dwutlenku węgla w sypialni/mieszkaniu/domu.

Tak prosto nie jest.

Na rynku dostępny jest za kilka tysięcy generator dwutlenku węgla w użyciu dla roślin. Nie wiem czy ktoś to testował w sypialni. Dlatego pozostaje kupić miernik CO2, butle z dwutlenkiem węgla i samemu dozować jego ilość.

Być może w jakieś części świata istnieje domowe urządzenie monitorujące i dawkujące C02.

Jednak sama butla i miernik to za mało. Musimy idealnie uszczelnić okna i drzwi, w przeciwnym wypadku CO2 natychmiast nam ucieknie. 

Jednocześnie z wytworzeniem wysokiego poziomu dwutlenku węgla powinniśmy osiągnąć również wysoki poziom tlenu. Osiągniemy go kupując urządzenie zwane koncentrator tlenu. Wstawiamy go do drugiego pomieszczenia obok sypialni  i wężykiem doprowadzamy tlen do sypialni. Powinniśmy  zwiększyć poziom tlenu do 25%.

Ważna jest także wilgotność powietrza w sypialni, powinna być nie większa niż 70%.

Inne urządzenia to:

 • pulsoksymetr – urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi,
 • kapsometr – do pomiaru stężenia dwutlenku węgla we krwi,
 • komory hiperbaryczne – komory w których ciśnienie osiąga około 1300 hPa.

Po co to wszystko robimy?

Osoby chore mogą bardzo szybko pozbyć się wielu dolegliwości. Mówimy tu o takich chorobach jak na przykład nowotwory, dlatego warto przynajmniej zapoznać się z kolejnym odkrywaniem zdrowia.

Optymalnie byłoby do przepisu na zdrową atmosferę dodać ciśnienie 1500 hPa. Jednak jest to możliwe do osiągnięcia tylko w budynkach normobarycznych lub w komorach hiperbarycznych. W normalnych warunkach budynki takie rozleciałby się, ponieważ przy takim ciśnieniu nacisk na m2 wynosi około 5 ton.

Podsumujmy przepis na zdrową atmosferę:

 • zwiększenie dwutlenku węgla do 1,5 – 2%,
 • zwiększenie tlenu do 25%,
 • obniżenie temperatury powietrza do 19 stopni Celsjusza,
 • wilgotność do 70%,
 • ciśnienie 1500 hPa (przy takim ciśnieniu będą inne dawki tlenu).

Jan Pokrywka zaleca dodatkowo włączyć w sypialni ujemny jonizator, który regeneruje i ładuje powietrze jonami ujemnymi, co też poprawia energetykę powietrza. Lampy solne również dobrze jonizują powietrze.

Jak oddychać?

Dla osób, które nie chcą bawić się w aparatury mamy przepis na… prawidłowe oddychanie. W celu zatrzymania jak najwięcej ilości dwutlenku węgla w organizmie, należy oddychać równo-płytko lub głęboko powoli wypuszczając powietrze.

Średnio bez wysiłku człowiek oddycha 8 razy na minutę. Naszym zadaniem jest zmniejszyć tę ilość do 3-4 oddechów na minutę.

Wiem, jest to trudne zadanie, ale przynajmniej wykonajmy w ten sposób 20-30 oddechów dziennie:

 • nabieramy powietrze przez 2-3 sekundy,
 • wstrzymujemy oddychanie przez kolejne 2-3 sekund,
 • i powoli wypuszczamy powietrze przez kilkanaście sekund.

Dzięki takiemu oddychaniu zatrzymujemy w organizmie dwutlenek węgla, co powoduje dotlenienie komórek. Należy zwrócić uwagę, że komórki nowotworowe giną przy zwiększonej ilości tlenu w komórkach. Czyli kontrolowane głębokie oddychanie zapobiega nowotworom.

Przez niedotlenienie tkanek możemy wywołać nowotwór i odwrotnie, jeżeli zwiększymy w pomieszczeniach ilość dwutlenku węgla, to zwiększymy dotlenienie tkanek.

źródło: dr. Jerzy Pokrywka 

Pierwsze na świecie mieszkanie normobaryczne:

 

Marta Brzoza Marta Brzoza

Form by (e)NeTesFoto: flickr.com

One Response to “Czy możemy przywrócić idealną atmosferę sprzed potopu?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
 • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

 • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Twitter