Jak się bronić przed opornymi bakteriami?

obrona przed bakteriami

Co to są oporne bakterie?

Są to bakterie, które uodporniły się na działanie wszystkich antybiotyków.

Jak dochodzi do powstania takich bakterii?

Oto niektóre przyczyny prowadzące do ich powstania:

1] Ludzie coraz częściej wyjeżdżają to na wczasy zagraniczne, to w celu podjęcia pracy za granicą, lub w innych celach, co sprzyja również szybkiemu przemieszczaniu się bakterii.

2] Nieuzasadnione i nieprzemyślane przyjmowanie antybiotyków.

Właśnie poprzez stosowanie antybiotyków na wszystkie dolegliwości, produkujemy bakterie oporne na działanie leków.

Mamy katar? Jesteśmy przeziębieni? Źle  się czujemy? Łykamy antybiotyk.

Przyjmując kolejny raz lek na tę samą chorobę, powodujemy, że jest on mniej skuteczny, ponieważ bakterie nauczyły się bronić przed nim.

3] Spożywanie mięsa zwierząt, które faszeruje się lekami i antybiotykami.

Te oporne bakterie tworzą się również poprzez stosowanie antybiotyków u zwierząt. Dzieje się tak w dużych hodowlach trzody, bydła czy drobiu. Gdy mięso z tak faszerowanych zwierząt trafi na nasz stół, nie jest pozbawione substancji bakteriobójczych. Wraz z ich spożyciem trafiają one do naszego organizmu.

4] Spożywanie żywności z chemicznymi dodatkami i konserwantami.

W ich przypadku dzieje się podobnie, jak i w przypadku zjedzenia zakażonego mięsa. Wraz z pokarmem dostają się do naszego organizmu i zaburzają sprawne funkcjonowanie flory bakteryjnej i naszej bariery ochronnej.

Bakterie te nie muszą od razu powodować groźnych chorób. Wiele osób jest tylko ich nosicielami. Pomimo tego, że znajdują się w ich organizmie, nie dochodzi do wystąpienia żadnych objawów.

Mówimy tu o pewnej grupie osób zdrowych. W ich przypadku taka bakteria może żyć w organizmie wiele lat, nie dając objawów.

Inna grupa osób, z obciążeniami zdrowotnymi, ludzie starsi mogą mieć od razu problemy. U osób takich bakteria może wywołać liczne choroby: od łagodnych objawów, jak zakażenie układu pokarmowego po ciężkie, jak zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę.

Musimy jednak wziąć pod uwagę sytuację, w której nawet osoby odporne na tego typu bakterie (nosiciele) w chwili osłabienia organizmu, wyczerpania, po zabiegu operacyjnym lub w czasie choroby, mogą mieć problem z uśpioną w organizmie bakterią, może wywoływać liczne choroby.

Jak więc bronić się?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, jak dochodzi do ich powstawania i rozprzestrzeniania się.

Powinniśmy zapobiegać ich rozmnażaniu.

Lekarze przepisują te same substancje. Koncerny farmaceutyczne zmieniają tylko nazwy leków. Bakterie miały dużo czasu, żeby się na te leki uodpornić.

Gdy mamy katar, kaszel, czy niewielkie przeziębienie – nie sięgajmy od razu po antybiotyk. W wielu artykułach opisaliśmy naturalne substancje, które leczą wiele chorób.

Antybiotyki zostawmy na czas naprawdę ciężkiej choroby.

Bardzo ważne jest tutaj, aby mieć świadomość, że nieraz w pośpiechu sami przyczyniamy się do przenoszenia bakterii. Niejednokrotnie robimy to nieświadomie.

Musimy wyrobić sobie nawyk, częstego i dokładnego mycia rąk. Są filmiki, gdzie pokazują, jak robić to dokładnie.

Po każdym skorzystaniu z toalety, po każdym korzystaniu z miejsc publicznych, gdzie dotykamy przedmioty wcześniej dotykane przez innych ludzi, po powrocie czy to z pracy, czy zakupów, czy spaceru – każdorazowo powinniśmy myć dokładnie ręce.

W przypadku gdy mieliśmy kontakt z osobą chorą, byliśmy w przychodni, w szpitalu, dodatkowo powinniśmy  przepłukać gardło i nos roztworem wody utlenionej i zmienić ubranie. Na nim również mogą osiadać szkodliwe patogeny. 

 Źródło: Zdrowie bez leków, artykuł „Super bakterie-śmiertelne zagrożenie’’ dr Ania Kołodziejska.

 

P.S. Bądź na bieżąco! Codziennie publikujemy najważniejsze info o zdrowiu, geopolityce, tajemnicach. Zbieramy najlepsze informacje z internetu i publikujemy na naszym portalu –> Kliknij i Sprawdź

 

Marta Brzoza  Marta Brzoza

Form by (e)NeTesFoto: Envato

Zapraszam do komentowania...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
  • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

  • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Twitter