Zatkany nos? Jak pozbyć się przeziębienia?

przeziębienie

Zatkany nos wbrew pozorom nie jest spowodowany nadmierną ilością śluzu. Stan ten jest konsekwencją podrażnienia i stanu zapalnego naczyń krwionośnych w zatokach, powodujących obrzęk.

Nadmierna produkcja śluzu jest tego objawem.

Według American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery, do głównych przyczyn zatkanego nosa należą:

 • Infekcje. Zatkany nos mogą spowodować wirusy przenoszone drogą kropelkową. Absorbowane nosem, powodują że organizm uwalnia histaminę, co zwiększa przepływ krwi do nosa i powoduje obrzęk tkanki nosowej.
 • Alergie, czyli: alergiczny nieżyt nosa, katar sienny, gorączka sienna czy letnie przeziębienie. Zwykle następują w reakcji zapalnej na daną substancję. Do powszechnych alergenów należą: pyłki, sierść zwierzęca, pleść i kurz.
 • Przewlekły/naczynioruchowy nieżyt nosa. Daje zwykle takie same objawy, jak alergiczny nieżyt nosa, jest jednak innym stanem, ponieważ nie dotyczy układu odpornościowego. Wywołany jest zwykle: ciążą, stresem psychicznym, nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, ekspozycją na działanie drażniących substancji (np. dym tytoniowy lub perfumy) oraz nadmiernym i długotrwałym stosowaniem aerozoli do nosa.
 • Nieprawidłowości w budowie. Niektóre osoby borykają się ze zniekształceniami w nosie i przegrodzie nosowej, które zwykle spowodowane są urazem. Może to powodować większą podatność na zatykanie nosa. Zadziałać tak może również powiększenie migdałków, guzy nosa i ciała obce (np. małe przedmioty, które często wkładają do nosa dzieci).

Szybkie metody na drożny nos

 • Nawodnienie

Odpowiednia ilość płynów w organizmie pomaga rozrzedzić śluz w nosie, wypierając go i zmniejszając ciśnienie w zatokach. Najlepszym wyborem będzie woda, ale nie zapominajmy również o ciepłej herbacie, zupie, domowym bulionie lub wodzie kokosowej.

 • Gorący prysznic

Wdychana podczas gorącego prysznica para, pomaga zmniejszyć stan zapalny i wydzielanie śluzu w drogach nosowych. Pozwala odzyskać możliwość swobodnego oddychania – choćby na chwilę.

Jeżeli nie czujemy się na siłach (lub mamy już prysznic za sobą), wystarczy włączyć gorącą wodę w kuchni czy łazience, bądź wlać ją do miski. Następnie pochylamy się nad taflą gorącej wody i przykrywamy głowę ręcznikiem. Pozwólmy wodzie parować i oddychajmy głęboko. Bądźmy przy tym jednak bardzo ostrożni, by nie oparzyć się wodą lub parą.

 • Udrażnianie nawilżaczem

Dobrym sposobem na obkurczenie śluzówki jest nawilżacz. Zamienia wodę w wilgoć, wypełniającą powietrze i zwiększającą jego wilgotność. Pomoże rozrzedzić śluz w nosie, a także złagodzi obrzęk naczyń krwionośnych i podrażnione tkanki w nosie.

Skuteczne są zarówno nawilżacze z ciepłą, jak i zimną mgiełką. Jednak, jeśli w domu są dzieci, poleca się raczej stosowanie tych drugich, by uniknąć przypadkowego oparzenia. Nawilżacz należy zawsze utrzymywać w czystości, by nie rozwinęły się w nim bakterie i pleśń.

 • Neti Pot

Należy używać filtrowanej lub destylowanej wody. Głowę umieszczamy bezpośrednio nam zlewem lub umywalką. Dziubek Neti umieszczamy w jednym nozdrzu, a następnie przechylamy naczynie, aż woda wpadnie do kanału nosowego. Po tym jak znajdzie się w środku, wyleci przez drugie nozdrze. Cały proces powtarzamy przez ok. 1 minutę, a następnie robimy to samo z drugim nozdrzem.

 • Ciepły kompres

Prosty sposób na złagodzenie dyskomfortu. Namaczamy ręcznik w ciepłej wodzie, wykręcamy i kładziemy na górnej części twarzy – tak by zakryć czoło, oczy, policzki i nos. Dający ciepło rącznik, pomoże złagodzić stan zapalny i otworzyć kanały nosowe. Do gorącej maczanki, można dodać również sól, co zwiększy jej efektywność. Hipertoniczna wartość roztworu soli, może pomóc wyeliminować zatory.

 • Solne aerozole

W każdej aptece kupić można m.in. roztwory z naturalnie słonej wody morskiej. Obkurczają spuchnięte tkanki, rozcieńczają śluz, zmniejszają przekrwienie i zapewniają odpowiednie nawilżenie jamy nosowej.

Możemy również stworzyć własny roztwór. Wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki soli himalajskiej lub innej dobrej w 0,5 szklanki wody, doprowadzić do wrzenia, a następnie pozwolić jej ostygnąć. Za pomocą butelki z zakraplaczem wprowadzić do każdego nozdrza.

Co jeszcze pomoże w walce z zatkanym nosem?

Co w przypadku, gdy powyższe metody nie zadziałają? Po jakie środki warto sięgnąć?

 • Czosnek

Jest znany ze swoich antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych właściwości. Wykazuje również potencjał w łagodzeniu przekrwienia. Jedno z badań wykazało, że osoby przyjmujące czosnek przez 3 miesiące w trakcie sezonu jesienno-zimowego, przeziębiały się rzadziej w stosunku do tych przyjmujących placebo.

Czosnek możemy oczywiście dodać do jedzenia. Warto spróbować też innej metody – rozcięte ząbki czosnku wkładamy do małego garnuszka ze szklanką wody i podgrzewamy, aż zacznie parować. Następnie ostrożnie (by się nie poparzyć!) wdychamy parę.

 • Masaż twarzy lub akupresura

Delikatne masowanie zatok, może pomóc złagodzić objawy. Możemy również spróbować samodzielnej akupresury. Należy lekko naciskać na grzbiet nosa za pomocą kciuka i palca wskazującego. Drugą ręką dotykamy mięśni znajdujących się po obu stronach karku.

 • Chrzan

Zawiera dużo siarki, która pomoże pomóc złagodzić skutki zapalenia zatok, w tym nagromadzenie śluzu. Spożywanie chrzanu pomaga pozbyć się gęstego śluzu, przy jednoczesnym zmniejszaniu jego ilości.

Szczyptę świeżo startego chrzanu umieszczamy w ustach, do momentu aż zaniknie smak. Następnie połykamy go, co pomoże usunąć również śluz z tylnej części gardła. Jeśli sytuacja jest naprawdę zła, zastosować możemy nawet do łyżeczki chrzanu.

Jeśli metoda ta zwiększy produkcję śluzu oznacza to, że organizm pracuje nad pozbyciem się go z kanałów.

 • Ocet jabłkowy

Wśród wielu prozdrowotnych właściwości octu jabłkowego, znajduje się również łagodzenie zatorów w górnych drogach oddechowych. Zawiera on potas, który pomaga w usuwaniu śluzu, a także zapobiega wzrostowi bakterii. Wystarczy wymieszać łyżeczkę octu ze szklanką wody i wypić ją.

 • Herbatka miętowa

Mentol znajdujący się w naparze, może pomóc złagodzić problemy z oddychaniem. Najlepiej stosować świeże lub suszone liście mięty pieprzowej, dodać cytrynę i łyżeczkę miodu, pamiętając, że zbyt gorący napój zabija jego właściwości. Taka mieszanka ma właściwości rozrzedzające śluz.

 • Olejki eteryczne

Badanie z 2009 roku, opublikowane w Laryngoscope wykazało, że eukaliptole znajdujące się w olejku eukaliptusowym, są bezpiecznym i skutecznym remedium na zapalenie zatok. Oczyszczają drogi oddechowe ze śluzu, łagodzą kaszel, a także usuwają bakterie i drobnoustroje z powietrza.

Najlepszym sposobem na skorzystanie z jego właściwości w tej sytuacji, będzie inhalacja. Dodany do gorącej kąpieli sprawi, że powstała para będzie miała terapeutyczne właściwości.

Zadziałać może również dodanie kilku kropel do balsamu, na chusteczkę czy wmasowanie w klatkę piersiową. Metoda ta wymaga jednak połączenia go z olejem bazowym, w przeciwnym razie, może powodować niepożądane skutki uboczne.

Źródło: longevitas.pl

Opracowała Ewa Wysocka

 

P.S. Bądź na bieżąco! Codziennie publikujemy najważniejsze info o zdrowiu, geopolityce, tajemnicach. Zbieramy najlepsze informacje z internetu i publikujemy na naszym portalu –> Kliknij i Sprawdź

 

Form by (e)NeTesFoto: By Rido81

One Response to “Zatkany nos? Jak pozbyć się przeziębienia?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Ann Wigmore: Żywność, którą zjadamy może być albo najlepszym i najbardziej efektywnym lekarstwem albo najwolniej działającą trucizną”.
 • Biznes na chorobach będzie trwał tak długo, jak będziesz a n a l f a b e t ą w zakresie własnego zdrowia.

 • David Suzuki: "Politycy, czy naukowcy, którzy mówią, że produkty GMO są bezpieczne, są albo bardzo głupi, albo kłamcami". 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Twitter