CZARNY BEZ usuwa z organizmu trujące toksyny
Bez czarny występuje prawie w całej Europie.
W Polsce jest bardzo powszechną rośliną rosnącą dziko w zaroślach, na brzegach lasów, w parkach, w ogrodach.
Należy do roślin ozdobnych jak i leczniczych.
Od niepamiętnych czasów kwiat czarnego bzu był stosowany w lecznictwie ludowym jako lek napotny, przeciwgorączkowy, do płukania jamy ustnej i gardła oraz jako okłady na wrzody i przy egzemie.
Obecnie jest powszechnie stosowany i należy do jednych z najważniejszych roślin zielarskich.
Prawie wszystkie części bzu czarnego mają zastosowanie w lecznictwie
Bez czarny to roślina, krzew o specyficznym zapachu.
Ma duże ciemnozielone liście. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jego kwiaty są drobne, barwy biało kremowej, osadzone na długich szypułkach. Tworzą płaskie baldachimy.
Kwiaty mają silny i nieprzyjemny zapach. Smak natomiast, korzenno – gorzkawy.
Owocem jest jagoda czarna lub czarno – fioletowa. Ma bardzo dużo czerwonego soku. Dojrzewa w sierpniu i wrześniu. Ma mdły smak.
Jest jednym z najbardziej popularnych leków domowych.
Najpopularniejszy jest kwiat czarnego bzu – oraz owoc. Wykorzystuje się również korę, korzenie i liście.
- 1) Kwiat czarnego bzu
Całe kwiatostany, baldachimy kwiatów ścina się w pogodne, suche dni i układa luźno w zacienionych, przewiewnych miejscach, a następnie suszy.
Zbioru kwiatów dokonuje się w maju i w czerwcu. Nie mogą być to przekwitające kwiaty. Gdy są już suche oddziela się kwiaty od szypułek. Dobrze zebrany i odpowiednio dosuszony, powinien zachować swoją naturalną barwę.
- 2) Owoce czarnego bzu
Owoce zbiera się dopiero, gdy wszystkie owoce są dojrzałe, czarne i lśniące. Zbioru dokonuje się w sierpniu i wrześniu. Do ich suszenia konieczne są ogrzewane suszarnie. Wysuszone owoce oddziela się również z szypułek. One również powinny zachować swoją naturalną barwę.
- 3) Liście czarnego bzu
Liście zbiera się w kwietniu i maju.
- 4) Kora i korzeń czarnego bzu
Korę i korzenie pozyskuje się na przedwiośniu w lutym i marcu.
Co zawierają kwiaty czarnego bzu?
- duże ilości flawonoidów, min. rutyzol, pochodne kemferolu, kwercetyny, kwasy fenolowe, np. kawowy, ferulowy, chlorogenowy i ich glikozydy. Ponadto kwasy organiczne, olejek, garbniki, śluz, triterpeny, sterole, sole mineralne.
Co zawierają owoce czarnego bzu:
- glikozydy antocyjanowe, cukry, pektyny, garbniki, kwasy: jabłkowy, chlorogenowy, szikimowy, witaminy z grupy B, witaminę C i P, prowitaminę A, niewielkie ilości olejku, sole mineralne.
Zastosowanie i działanie czarnego bzu
Kwiaty czarnego bzu działają: napotnie, moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń włosowatych, zwiększają ich elastyczność.
Stosowane powszechnie w chorobach gorączkowych.
Odwary stosowane są do płukania jamy ustnej i gardła, w anginie, do okładów w zapaleniu spojówek i brzegów powiek. Możemy go użyć również do kąpieli.
Wchodzą w skład takich mieszanek ziołowych jak: Pyrosan i Fito – Mix.
Owoce czarnego bzu działają: napotnie, moczopędnie, lekko przeczyszczająco i przeciwbólowo.
Należą do tzw. środków czyszczących krew. Usuwają z organizmu wraz z potem, moczem, kałem szkodliwe produkty przemiany materii i trujące toksyny.
Działają również przeciwreumatycznie i przeciwzapalnie.
Odwary z owoców czarnego bzu stosuje się jako środek odtruwający i pomagający usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, toksyny w chorobach gośćcowych.
W schorzeniach skórnych oraz w rwie kulszowej podaje się jako łagodny środek przeciwbólowy.
Stosuje się go również w stanach zapalnych żołądka i jelit.
Owoce czarnego bzu wchodzą w skład takich mieszanek jak: Normosan, Neonormosan, Betagran, Betasol.
Jak używać bez czarny w domu?
W warunkach domowych można samemu przygotować:
- 1) Odwar z kwiatów bzu czarnego:
1 łyżkę kwiatów zalać szklanką zimnej wody i zagotować. Gotować na małym ogniu około 5 minut. Następnie przecedzić.
Stosować do płukania jamy ustnej i gardła lub pić ½ szklanki 3 razy dziennie jako środek napotny, przeciwgorączkowy i moczopędny.
- 2) Napar z kwiatów bzu czarnego:
1 łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić do naciągnięcia pod przykryciem 15 minut. Popijać kilka razy dziennie po ½ szklanki.
Skuteczny przy zapaleniu oskrzeli, w gorączce i reumatyzmie, szczególnie przy kaszlu, w przeziębieniu, w zaflegmieniu płuc i katarze.
- 3) Inhalacje parami z naparu kwiatów pomagają w przewlekłych nieżytach dróg oddechowych i uporczywym kaszlu.
W tym celu 1 łyżkę kwiatów zalewamy szklanką wrzącej wody i pod przykryciem wdychamy parę z naparu przez 10 minut. Trzeba jednak uważać żeby się nie poparzyć.
- 4) Odwar z owoców bzu czarnego:
1-2 łyżki owoców zalewamy szklanką zimnej wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem około 5 minut. Odstawiamy na 15 minut, cedzimy i popijamy po ½ szklanki 2-3 razy dziennie.
Ułatwia wypróżnienia i działa moczopędnie. To właśnie odwar z owoców usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Działa również przeciwbólowo.
- 5) Sok z owoców bzu czarnego:
Świeże, dojrzałe owoce, myjemy. Następnie w garnku ogrzewamy je, aż puszczą sok. Następnie rozciera się je na miazgę i wyciska z nich sok przepuszczając przez gazę lub płótno. Wyciśnięty sok po odstaniu i przecedzeniu możemy zagotować z miodem. 1 część miodu na 10 części soku. Następnie rozlać do słoików.
Pić 2-3 razy dziennie po szklance rozcieńczonego wodą soku. 50 g soku zalać szklanką gorącej wody.
Skuteczny w przeziębieniach, grypie, zaburzeniach trawienia, pomocny przy zapaleniu korzonków nerwowych i nerwobólach. Działa bardzo korzystnie na drogi moczowe. W tym celu 1 łyżkę soku dodajemy do szklanki herbaty rano dla dzieci z moczeniem nocnym, a u dorosłych pobudza czynność nerek i przeciwdziała wystąpieniu biegunek.
Źródło: Mateusz Emanuel Senderski ,,Zioła, praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie”.
Foto: „DSC_0040 Autumn Elderberries” (CC BY-NC-ND 2.0) by northdevonfarmer